News and Announcements

Archery Wins OAS Orlando Conference at Home

Posted by Archery at May 24, 2018 9:42AM PDT
image

3/3/18- LMP hosted the OAS Orlando Conference Championships, where our Varsity Archers won their first Conference Championships, earning 3rd and 4th in the girls ranking round, 2nd in the boys ranking round, 1st and 4th in the girls singles, 3rd and 4th in the boys singles, and first place in the triples team competition.

Middle School Archery also finished strong, taking 2nd place, bringing home 3rd and 4th place medals in the girls’ ranking rounds as well as girls’ singles and triples team 2nd places.

High School – Varsity Results:

Ranking Round

Girls 1 Caitlin Misurale – Apopka 2 Ainsley Sayers – East River 3 Juliette Sadowski – Lake Mary Prep 4 Sydney Skippers – Lake Mary Prep Boys 1 Cody Sitkoff – East Rver 2 Eric Pawlowski – Lake Mary Prep 3 Ryan Avery – Apopka 4 Ethan Butz – International Community School

Olympic Singles

Girls 1 Sydney Skippers – Lake Mary Prep 2 Caitlin Misurale – Apopka 3 Ainsley Sayers – East River 4 CJ Daleiden – Lake Mary Prep Boys 1 Cody Sitkoff – East River 2 Ethan Butz – International Community School 3 Jack Baxter-Stacey – Lake Mary Prep 4 Eric Pawlowski – Lake Mary Prep

Triples Team Round

1 Lake Mary Prep – Parker Martin, Juiette Sadowski, Lucas Perreault 2 East River – Gabriel Anderson, Micah McCormick, Cameron McGill 3 Apopka – Max Anderson, Ryan Avery, McKay Saunders 4 International Community School – Elizabeth Olivo, Blessing Velez, Ella Phillips

OVERALL
1 Lake Mary Prep
2 Apopka
3 East River

Griffins Bound for College Athletics

Posted by Lake Mary Prep Athletics at May 24, 2018 8:42AM PDT
image

5/22/18 – We want to congratulate all our Griffins who are moving on to further their education and pursue careers in college athletics! Check out our Class of 2018 college commits and keep up with them as they kick off their college careers this Fall:

Baseball
Andy Allison: Andrew College
Zac Epperson: Concordia University of Chicago
Reese Lisle: Stetson University
Daniel Lopez: Embry Riddel University

Football
Seth Cloutier: Elmhurst College
Walker Dycus: Monmouth College
Evan Dvorchik: University of Central Florida
Zac Epperson: Concordia University of Chicago
Denali Roach: Elmhurst College
Jacob Ungaro: Elmhurst College
Judah Winfrey: Warner University

Golf
Alex Hu: Turning Pro
Aden Ye: University of Florida
Hella Zhou: University of Florida
Jennifer Zhou: University of North Carolina Chapel Hill

Soccer
Moises Barros: Broward College

Track
Jason Gaston: Bethune Cookman University
Syriah Lottimore: Coker College

image

5/20/18 – Congrats to our LMP student-athletes for topping last years’ 9th place ranking and seating the school in 4th place among all 3A schools for the FHSAA Academic Team of Champions. The FHSAA Academic Team Champion recognition program honors teamwork not only in competition, but in the classroom as well, recognizing teams in each of the Association’s sanctioned and recognized sports, and naming an Academic Team Champion in each classification. For the 2017-18 school year, the 706 member senior high schools have been divided into nine classifications. Check out the rankings below:

http://www.fhsaa.org/sites/default/files/orig_uploads/special_programs/atc/results/2016-17/atc_overall_results_final_0.pdf

Track & Field On to States!

Posted by Lake Mary Prep Athletics at Apr 16, 2018 3:24AM PDT
image

5/10/18 – Several athletes represented LMP at the2018 Track and Field State Championships this year, hosted at UNF! Congrats to all our competitors. We are also excited to announce Sy Lottimore (Coker College commit) and Jason Gaston (Bethune Cookman commit) will continue their Track and Field careers at the collegiate level.

Sy Lottimore:

  • Girls Long Jump
  • Girls 100 Meter Dash
  • Girls 200 Meter Dash
  • Girls 400 Meter Dash

Jason Gaston:

  • Boys 800 Meter Run
  • Boys 4×100 Meter Relay

Tyler Cashe:

  • Boys 200 Meter Dash
  • Boys 4×100 Meter Relay
  • Boys 4×400 Meter Relay

Marvin Holifield:

  • Boys 4×100 Meter Relay
  • Boys 4×400 Meter Relay

LJ Matos:

  • Boys 4×100 Meter Relay
  • Boys 4×400 Meter Relay

Blaize Darling:

  • Boys 4×100 Meter Relay
  • Boys 4×400 Meter Relay

Alex Vihlen:

  • Boys 4×400 Meter Relay

Click below for 2018 FHSAA State Qualifier Stats:
http://www.fhsaa.org/sites/default/files/orig_uploads/sports/track-field/archives/2017-18/State/statequalifiers.pdf

Archery State Champs!!

Posted by Lake Mary Prep Athletics at Mar 15, 2018 5:55PM PDT
image

4/21/18 – LMP hosted the 2018 Archery State Tournament and proudly watched our Griffins win States on our own turf!

Trips1 – GOLD MEDAL:
Parker Martin, Jules Sadowski, Lucas Perreault

Girls Singles-SILVER MEDAL:
Sydney Skippers

Boys Singles-BRONZE MEDAL:
Eric Pawlowski

Girls Singles-4th Place:
Jules Sadowski

Congrats to the LMP middle school archery team as well for being the State Runner-ups!

Girls Singles-GOLD MEDAL:
Anna Daleiden

Boys Singles-SILVER MEDAL:
David Green

Trips1 – SILVER MEDAL:
Elizabeth Edmonds, Izzy Ciesluk, Jaidyn Holt